23rd Electromagnetic Induction Workshop İzlenimleri

23rd Electromagnetic Induction Workshop İzlenimleri

Birincisi 1972 yılında gerçekleştirilen ver her iki yılda bir geleneksel olarak düzenlenen ‘Electromagnetic Induction Workshop’ bu yıl 14-20 Ağustos 2016 tarihleri arasında Tayland’ın kuzeyindeki en büyük şehri olan Chiang-Mai’de  gerçekleşmiştir. Organizasyonu Chiang-Mai Universitesi, Mahidol Üniversitesi ve Doğu ve Güneydoğu Asya Yerbilimleri Programları İşbirliği Komitesi üstlenmiştir. Çalıştaya dünyanın yaklaşık 40 farklı ülkesinden 300’den fazla elektromanyetik alanında uzman yerbilimci katılmıştır.

Kongre teknik programı 8 sözlü ve 23 poster oturumdan oluşmuştur. Bunların yanı sıra her oturum için 8 adet çağrılı konuşmacı sunum yapmıştır.  Günün son oturumlarından sonra ticari oturumlar veya tartışma oturumları gerçekleşmiştir. Yerbilimciler yoğun teknik program boyunca yeni gelişmeleri ve fikirleri tartışmıştır.

Oturum ana başlıkları EM Cihazlar, Veri-İşlem, EM Kuramı, Modelleme ve Ters Çözüm, Tektonik, Kara ve Deniz EM uygulamaları, Arama Uygulamaları (jeotermal, petrol, mineraller, yer altı suyu…) şeklinde sıralanmıştır. Bu oturumlarda başlıca tartışılan konular; Elektromanyetik (EM) verilerin veri-işlemi, kaynak alan analizi, jeofizik cihazlardaki  son gelişmeler, sayısal ve fiziksel modelleme yöntemleri, ters çözüm alanındaki son gelişmeler, farklı EM yöntemlerin beraber kullanımı ile gerçekleştirilen uygulamalar, görüntüleme yöntemleri ve risk değerlendirmeleri, kabuk ve manto çalışmaları, aktif-pasif kaynakların kullanıldığı yöntemlerin tartışılması, derin araştırmalar, okyanuslar arası dalma kuşakları, dalma batma zonları, kıta çarpışma zonları ve aktif volkanik bölgelerde yapılan çalışmalar, sentetik ve gerçek veri analizleri, deneysel ve teorik laboratuvar çalışmaları şeklinde sıralanabilir.

oturum

 

oturum2

 

 

poster4

 

poster3

Çalıştayın ilk üç günlük yoğun bilimsel programının ardından, sosyal programda günlük turlara yer verilmiştir. Bunların arasında ulusal park gezisi, tapınaklar ve fil safari  turu gibi alternatifler yer almıştır. Çalıştayın dördüncü günü bu turlara katılan yerbilimciler günlük telaştan bir süre de olsa ayrı kalmıştır. Hep beraber olmanın, yeni yerler tanımanın ve  yeni deneyimler yaşamanın keyfini çıkartmışlardır.

gezi3

Programın son günü, 2018 yılında Turkiye’de gerçekleştirilecek olan çalıştay için gerekli bilgileri vermek amacıyla Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur bilgilendirme sunumu yapmıştır. Daha sonra 2020 yılında gerçekleştirilecek çalıştayın İsveç’te yapılması kararı alınmıştır. Aynı günün akşamı “Güle Güle Chiang-Mai & Türkiye de Görüşmke Üzere“ sloganı ile gala yemeği düzenlenmiştir. Katılımcılar müzik, dans ve yöresel gösteriler eşliğinde akşam yemeği yemenin keyfini çıkarmışlardır. Chiang-Mai şehrinde gerçekleşen bu çalıştay boyunca, katılımcılar Tayland kültürünü yaşamış, yöresel yemekleri tatma ve Tayland doğasını gezme şansı bulmuştur.

 

 

orkestra

 

dans

 

 

Kongre programına, bildirilere ve kongre hakkındaki diğer bilgilere http://emiw2016.org/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Cem Demirel.